Wednesday, 14 November 2007

IdeaStorm: Zacznijcie oferować DELLe zwykłym użytkownikom

Poniżej zamieszczam przetłumaczoną treść mojej idei opublikowanej na stronie DELLa ideastorm.com. Jeżeli komuś nie po drodze z czytaniem długich tekstów, na końcu zamieszczam streszczenie.
Odnosząc się do dzisiejszego łódzkiego dodatku Gazety Wyborczej [1], 20 listopada o godzinie 11:30 ku gwoli ścisłości, DELL wyprodukuje swojego pierwszego notebooka w Łodzi. Niestety, mimo faktu, iż jestem mieszkańcem tego miasta, nie zanosi się bym kupił notebook DELLa w jakimkolwiek najbliższym czasie.

Po pierwsze, obecna polityka Waszej firmy brzmi "Tylko dla firm i instytucji". Takie podejście wydaje mi się być więcej, niż dziwnym. Czy zdajecie sobie sprawę, że Polska to coś około 38 milionów waszych potencjalnych klientów? Tylko dla przykładu podam, że w moim mieście mieszczą się dwie duże, publiczne uczelnie wyższe oraz wiele prywatnych - widzicie te uniwersytety, lecz nie widzicie ich studentów. Czy to Wasze zmartwienie? Przypuszczam, że nie, aczkolwiek Apple już tu jest i oferuje nam zniżki.

Po drugie, udostępnijcie w Polsce notebooki z preinstalowanym Ubuntu. Zasadniczo, nie widzę powodu dla którego dystrybuujecie ten system w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech, a nie w Polsce. Polacy są bardziej skorzy do instalowania produktów open-source, pozwólcie mi tylko przypomnieć Wam, że według ostatniej sondy XiTi [2] otwarta przeglądarka internetowa Firefox ma w Polsce udział w rynku rzędu 39.6%, podczas gdy w Niemczech - 38%, Francji - 23.9% a w Wielkiej Brytanii jedynie 18.7%.

Po trzecie, mówiąc o preinstalowaniu Ubuntu, mam na myśli uczynienie tego systemu dostępnym wszędzie tam, gdzie jest opcja wyboru systemu, bo cóż to za wybór Vista Basic/Home Premium/Bussiness? Nie widzę takiej przyczyny na tym świecie, która by Was wciąż zmuszała do oferowania Europie takiego nędznego notebooka z Ubuntu jak teraz - Inspiron 6400n z procesorem T2130, w waszej opinii, jak wielkie zrobi to wrażenie?

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Proszę, niech DELL przestanie uczestniczyć w tej, pozbawionej dobrego smaku, kampanii "Dell zaleca system Vista... ", która to pachnie czystym sarkazmem. Na prawdę nie musicie umieszczać tego zdania na swojej stronie, przecież w Polsce zmuszacie ludzi do używania Visty nie dając innego wyboru.


Rozważcie wszystkie powyższe spostrzeżenia, chyba, że nie przeszkadza Wam sytuacja, w której Polacy muszą jechać do Niemiec by móc kupić Wasze notebooki. Usłyszcie nasz głos, DELL!


Podpisano,
Łukasz Wiśniewski
student informatyki
Politechnika ŁódzkaPoniżej streszczenie:

DELL+łódzka fabryka+sprzedaż detaliczna=niskie ceny
niskie ceny+UBUNTU=jeszcze niższe ceny


A zatem rejestrujemy się na ideastorm.com, Ctrl+F, Poland i PROMOTE!2 comments:

Anonymous said...

Preinstalowany jakiś konkretny system to dla mnie paranoja, nie ważne co by to miało być, nie może to być narzucane. Przy kupnie powinieneś mieć jakiś wybór, wiadomo że tutaj chodzi o współprace producentów systemu i sprzętu, więc nie można sobie wybierać dosłownie co nam się za marzy, ale przynajmniej 3 opcje, 1x windows 1x linuks 1x bez systemu. To chyba w gestii Della jest by ich sprzęt był tani prawda?

LukasS said...

Ich sprzet jest tani ale dla posrednikow. Rok temu sprowadzalem poprzez warszawski sklep ze stanow Dell XPS 1710 z max opcjami jakie mial wtedy. Zaplacilem duuuzo, jak sie okazalo posrednik, ktory sprzedawal im te laptopy, wycenial je na 2/3 ceny jaka ja zaplacilem.

W kazdym razie ciesze sie ze ktos walczy o nasze prawa, ja jestem przywiazany do tej marki, uzywam ich serwerow od lat w US czy w europie, mam juz 2 laptop tej firmy (wspomniany XPS a wczesniej Inspiron). Nie zamierzam rezygnowac z ich marki, ale tez mnie zezlilo wiele razy ze olewaja klientow indywidualnych. Zycze powodzenia!